Blog

 Co se děje u nás v mateřské škole

 
Týden od 10. – 14.6.224 by se mohl jmenovat týden nabitý událostmi. ?☀️??
Tento týden to s námi opravdu roztočil. Připravovali jsme se na závěrečné rozloučení s dětmi, které odejdou do 1. tříd základních škol, ?‍♂️?‍♀️??‍♀️??‍♂️ těšili se na školní výlet, ?zvládli jsme i účastnit se Olympiády mateřských škol, která se nakonec pro nepříznivé počasí konala v tělocvičně TYMY Holešov.??? Vypadalo to, že pro stálý déšť snad ani nebude, ale děti se nevzdaly, vypravily se v pláštěnkách na cestu a s chutí si zasportovaly. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️
Odměna za takové překonání překážek byla skutečně sladká. Ostatním akcím tohoto týdne počasí přálo.??
Slavnost Rozloučení se konala nejdříve na školní zahradě, kde si děti se svými rodiči prožily běh času ročními obdobími s pomocí krásné hudby a písní Hradišťanu. ??‍♂️???
Prošly bránou ze školky do školy, zazvonily si na závěrečný zvoneček, přivítaly se s paními učitelkami prvních tříd. Slavnost pak pokračovala ve třídách třídními rituály. ❤️
Děkujeme všem rodičům za účast a podporu slavnosti i vzájemné spolupráce celým rokem. Loučení se tímto dostává do závěrečné fáze, do posledních kroků dětí ve školce ale ještě zbývají dva týdny.
Školní výlet byl tečkou za prožitky týdne. ZOO Lešná přinesla radost malým i velkým. Bylo co pozorovat, o čem si povídat, dozvědět se něco nového.??????
 
 
 
 3. – 7.6.2024 Týden ve znamení oslavy Dne dětí?‍♀️??‍♂️
Toto letí, toto letí, máme tady svátek dětí, slavíme ho vesele, pozvali jsme přátele…?????
Jsou slova písničky, kterou jsme si společně s „kapelou“ dospělých zazpívali na naší odpolední školní oslavě. Radovali jsme se ze skákacího hradu, sladké směnárny, ve které jsme směňovali lístečky s tiskátky získané za úspěšné zvládnutí některé pohybové aktivity za připravené dobroty, z výtvarného tvoření čelenek a masek, z překvapení ukrytých v tombole. ?????⚽️?
Protože počasí přálo, přišlo k chuti i připravené občerstvení. ??Všechno jsme si řádně užili a děkujeme všem rodičům, kteří věnovali dárky do tomboly, zakoupili losy, a pomohli tak dětem vyhrát ukrytá překvapení. Děkujeme všem, kteří podpořili nás i své děti tím, že si udělali čas a prožili společnou radost.?‍?‍??‍?‍?‍??‍?‍??‍?‍?‍?
Děkujeme žákům z 1.ZŠ v Holešově, kteří obětavě pomáhali při pohybových aktivitách a odměňovali děti za jejich snahu lístečkem jako poukázkou na něco dobrého ve Sladké směnárně. ?☕?
Příští týden nás už čeká opravdové loučení se školním rokem a s těmi, kteří odejdou do 1. tříd holešovských škol. Opět srdečně všechny zveme, ve čtvrtek 13.6.2024 ,od 15.30 hodin na naší školní zahradě. ???‍??‍??‍?❤️
 
 
 
 Týden od 27. – 31.5.2024???
Čas rychle pádí a ocitáme se na prahu posledního měsíce tohoto školního roku. ?‍♂️?‍♀️?‍♂️⏳
To znamená, že se začínáme připravovat na loučení. Se školním rokem i s dětmi, které odejdou do 1. tříd holešovských základních škol. ?‍??‍???‍????
Loučení nebývá lehké, vždyť jsme se za společná léta sblížili a taky toho hodně prožili. Cestička životem jde ale stále dál a pravdou je, že školáci už mají do školy našlápnuto. ?
Posíláme i fotky minulého týdne. Děti, které nejely na školku v přírodě byly v divadle ve Zlíně na Pipi punčochaté a krásně si to užily.
Poslední měsíc nám otevírá svou bránu a věříme, že jí dobře projdeme.❤️?
 
 
 
Týden od 20. – 24.5.2024 proběl ve znamení školky v přírodě. ?
Vyjeli jsme v pondělí v 8.30 ráno po rozloučení s rodiči a pustili se do dobrodružství, které bylo pro většinu dětí opravdu poprvé. ????‍?
Být 5 dnů vzdáleni od svých nejbližších není jednoduché a vydržet to není lehké. Stmelili jsme se a vyjádřili naši pospolitost společným kruhem, v kterém jsme probírali to, co jsme cítili a prožívali. ?‍♂️?‍♀️?‍♂️?‍♀️
Děti z jednotlivých tříd mezi sebe zapadly a navzájem si pomáhaly. Byla radost pozorovat, jak zvládají putování přírodou, dokážou ji vnímat a vnořit se do ní při svých hrách.?????
Seznámili jsme se s příběhem ducha přírody a hostýnských vrchů, očekávali jsme, zda nás na konci našeho pobytu vyzve k cestě za jeho pokladem. Tak jak to bývá, bez baterek a bez jediného slova, mlčky. V nastalém tichu jsme slyšeli všechny zvuky kolem. Zurčení potůčku, šumění listí na stromech, praskání větviček pod našima nohama. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️?‍♀️
Byl to silný zážitek a poklad jsme si skutečně přinesli.?
Mezi počátkem a koncem našeho pobytu byla spousta zajímavých zážitků. ??⛪️??
Setkání s Portáši na jejich chatě Čarták na Klapinově, celodenní výjezd na Hostýn. Seznámení a hra na alternativní hudební nástroje působilo léčebně jemnými vibracemi zvuků. ?????
Navštívili jsme rusavské muzeum, kde jsme se dozvěděli hodně o životě lidí v minulých dobách. Stavění jsme „obydlí“ v lese z přírodních materiálů všem pro radost a potěšení. Společně jsme zvládli i chvilky, kdy někdo pociťoval stesk a touhu po svých nejbližších. ?‍?‍??‍?‍?‍?❤️
Oceňujeme zdatnost, odvahu a statečnost všech dětí, tuto výzvu zvládli.
Mysleli jsme na ty, kteří zůstali ve školce a moc se na ně těšíme.
 
 
 13. – 17.5. 2024 Slavili jsme svátek maminek.❤️❤️
Celý týden byl ve znamení oslavy. Některé třídy se sešly s maminkami v úterý, někde až ve čtvrtek, ale pro všechny to byl krásný zážitek. ?‍??‍??‍?‍??‍♀️??‍♂️
Děti se snažily připravit vše tak, aby svým maminkám udělaly velkou radost. Peklo se, ???připravovaly dárky??, které pak společně dotvořili až na setkání, které se tím stalo i pracovní dílnou. Nad programem se ve třídách přemýšlelo už dlouho dopředu, aby potěšil. Vznikly společné hry, společné podumání nad kartami ctností, například co to znamená pospolitost, sebedůvěra, spolehlivost nebo laskavost. Která karta myslíme, že je pro nás hodně důležitá.?‍♂️??‍♀️?‍♀️?‍♂️
Přípravy se vyplatily, všechno jsme si dobře užili a ještě jednou přejeme a posíláme našim maminkám hodně lásky.??
 
 
Týden od 6. - 10.5.2024 Máma❤️❤️?
"Každý jí máme zapsanou nesmazatelně v sobě. Je to základ základů na tomto světě v tomto těle. Každý má se svou mámou svůj příběh a máma má svůj příběh s námi… Naše máma si s námi užila a prožila své a my s ní taky . Vynesme na světlo nezpochybnitelnou hodnotu mateřství.?‍??‍?‍?
Jděte a bděte a poděkujte všem mámám a hlavně té své."???? Zdeněk Weber
Přejeme všem maminkám radost a šťastné prožitky se svými dětmi.
Připravujeme se na společné setkání a moc se těšíme. ❤️?
Prožili jsme dobrý týden a zažili spoustu zajímavých věcí.
 
 
 29.4. – 3.5.2024?
Jaro je v plném proudu a všude kolem nás to srší energií, kterou můžeme nasávat jako houba. Je to nejlepší období pro regeneraci organizmu světlem a silami přírody. ??
Tak si je snažíme užívat. Jsme hodně venku. Na naší zahradě i na výpravách. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️
Vypravili jsme se do různých přírodních oblastí v našem okolí a pozorujeme život, který se tu odehrává. Všichni tvorové – rostliny i živočichové mají napilno. Je čas růst, sílit a plodit. Aby se všechno stihlo v příznivém čase.????
Opravdu je co pozorovat a co se dozvídat. Příroda je ta největší a nejúplnější encyklopedie ze všech. Návštěva holešovských parků, blízkého okolí nebo třeba i Podzámecké zahrady v Kroměříži stojí za to.??☘️??
Tak jako tvorové v přírodě i my máme napilno. Dokončují se tréninky pohybových dovedností v atletice, ⚽️?⛹️‍♀️???plány a péče o naše letní truhlíky a zahrádky již mají pevné obrysy. Pankrác, Servác a Bonifác se blíží a my již můžeme začít s výsadbou ven ??????. I naše želvy se těší na své letní výběhy a natahují se za sluníčkem jak to jen jde.??
Protože byl ve středu svátek 1. máje, kromě přírodního dění a tradic, které se k němu váží, jsme přemýšleli také o významu svátku práce, který má ??????. Proč má práce svátek a co by se stalo, kdyby jsme nepracovali. Byly to zajímavé objevy. Život je zkrátka pestrý a různorodý. ?‍♂️?‍♀️?
 
 
 
Týden od 22. - 26.4.2024?
Hned v pondělí 22.dubna jsme si připomenuli, že tento den je každoročně vyhlášen po celém světě jako Den Země. ??
Poprvé se konal 22.dubna 1970 a do akcí na podporu ochrany životního prostředí se po celém světě zapojuje přibližně 1 miliarda lidí ve více než 193 zemích – jak uvádí Wikipedie.?‍♀️??‍♀️??‍♂️
U nás ve školce jsme si ve třídách povídali o tom, že naše Země je pro nás jediným domovem, který si musíme chránit. ?
A také co je to životní prostředí. Zjišťovali jsme, co už pro jeho ochranu lidé dělají. V rámci tématu o sbírání a třídění odpadů se šli někteří přesvědčit na vlastní oči. Prohlédli si holešovský sběrný dvůr. ??‍♀️?‍♂️
Také jsme přemýšleli, jestli se sami chováme tak, abychom přírodu nepoškozovali. Jestli víme, že všechny rostliny, živočichové, zvířata jsou tak jako my lidé živí a chtějí tu také být. Co děláme, když se s nimi setkáme. ????
Domluvili jsme se, kdy budeme přesazovat bylinky ze zahrádky do truhlíků, protože už bude pomalu čas zasadit ven naše přísady rajčat, které jsme si vypěstovali ze semínek. ??
Na jiném záhonku krásně roste česnek, který jsme na podzim zasadili a nyní ho pozorujeme. ???
Také jsme si vzpomněli na video od organizace NEPZ – Pralesy dětem o znečišťování oceánů plastovými odpady, v kterých mnohdy zvířata končí svůj život. Rozhodli jsme se, že nebudeme nic házet do potoků, ani řek. Všechny tečou do moře a sáčky, plastové tašky nebo pet lahve by mohly doplout až tam. ?????
Ochrana přírody je velké téma a jaký bude život na naší planetě nás všechny zajímá. ?‍♀️?‍♂️??‍♂️❤️
 
 
Týden od 15. do 19.4.2024?
Počasí nám přálo jen tak tak, ale zahradní slavnost Otevírání zahrady proběhla.? Jen někteří opékali špekáčky v dešťových kapkách, ale statečně to zvládli. ?Moc všem děkujeme za podporu a pomoc.?‍?‍?‍??‍♀️?
Uvařili jsme kouzelný čaj, splnili úkoly, potěšili se s přírodními bytostmi naší zahrady, které nás přivedly až k Hejkalovi. ??‍♂️
Společně jsme zadupali zbytky zimy ukryté v černých vejcích, zapálili oheň a tak doufáme, že jaro svou vládu opravdu převezme. Ještě jednou moc děkujeme všem, kteří nám pomáhali a těm, kteří statečně přišli. ?????
V pátek nastal významný den pro všechny naše předškoláky. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️?‍♂️Vykročili k zápisu do 1.třídy. To znamená, že se blíží konec našeho společného života a loučení. Přáli jsme jim krásný prožitek tohoto významného kroku a těšíme se, že si o všem popovídáme.❤️?
Starší děti nás brzy opustí a přijdou nové děti. Blíží se zápis do MŠ a pro ty, kteří by se k nám rádi podívali jsme připravili Den otevřených dveří. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️??‍♀️?
V úterý 23.4.2024 nás můžete navštívit v době od 8.30 do 11 hodin a od 14 do 16 hodin. Program naší MŠ vám přiblížíme na společném setkání, které se uskuteční od 16 hodin. Srdečně zveme a těšíme se.
 
 
Týden od 8. – 12.4.2024?
Stále pokračujeme v poznávání všeho, co patří k jarním dějům v přírodě. ????
Hned na začátku týdne se nejstarší děti sešly s pracovníkem Hvězdárny z Valašského Meziříčí, který nám přednesl zajímavosti z meteorologie na téma počasí, střídání ročních období, jak vzniká vítr, jak vznikne z vodní páry mrak a tak podobně… ??☄️
Dozvěděli jsme se, co všechno meteorologové měří a podívali se na některé z přístrojů, kterými to provádí. Výzvou bylo, že jsme se dozvěděli, že existuje i vesmírné počasí, doufáme, že někdy zjistíme, jak to s ním je.???
Mladší děti měly možnost prozkoumat různé druhy ptačích vajec, ????porovnat velikosti a zabarvení, dozvědět se podrobnosti ze života ptáků, uvidět živou křepelku a dokonce si ji i pohladit. Všichni byli moc spokojení.???‍?
Protože se blíží Slavnost Otevírání zahrady, chystáme se a připravujeme. Zvolili jsme jako téma hmyz a brouci v naší zahradě. ????
Pátráme, které druhy se vyskytují nejčastěji v zahradách a zda jsou některé z nich také v té naší – přestože jim asi u nás chybí potřebný klid a nerušený prostor. Dozvídáme se, jaký je životní cyklus hmyzu a brouků, čím jsou pro přírodu a tedy i pro nás nepostradatelní.?‍♂️?‍♀️?Protože nás napadlo si broučky pro radost v naší zahradě vytvořit, nasbírali jsme v holešovské říčce Rusavě kamínky, které budeme malovat. Můžeme si dopředu vytvořit záměr, jak by měl náš brouček vypadat. ????
Moc se těšíme, jak se společně sejdeme..❤️
 
 
 
Týden od 2. – 5.4.2024?
Sešli jsme se po velikonočních svátcích plni zážitků. Povídali jsme si o tom, co jsme prožili. Co děvčátka doma připravila pro koledníky a jak chlapci velikonoční koledu zvládli. Kdo si vyzkoušel něco z tradic, o kterých jsme si povídali, kdo trávil čas v přírodě. Počasí přálo všem. ?‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♀️??
Děti z dolních tříd navštívily knihovnu, dozvěděly se, jak co nejlépe s knihami zacházet, vyslechly si příběh z knihy Knihovnické pohádky a také jak se knihy zařazují, aby se vždycky našly. ??
Čas běží dál a jsme v měsíci dubnu, který je už čtvrtý v roce 2024.Jsme tedy již v třetině tohoto roku. ?
Brzy na nás čeká tradiční slavnost Otevírání zahrady, na kterou se připravujeme. Otevírání zahrady patří k jarním slavnostem a tak pozorujeme přírodu a zkoumáme jarní děje v ní. ?????
Probouzení semen, pupenů, hmyzu a spoustu dalších zajímavých věcí. Rozhodli jsme se, že k sázení semínek do záhonů pro pěstování zeleniny přidáme letos do zahrady hmyzí domečky, které se pokusíme společně s rodiči sami vyrobit.??????
Všechny zdravíme a už se moc těšíme.?‍♀️??‍♂️❤️
 
 
 
Týden ve znamení Velikonoc – 24. – 28.3.2024??
Přemítali jsme o poselství velikonočních svátků, o symbolice rozžehnutí ohně v našich životech v souvislosti s jarní rovnodennosti a vstupu do světlé části roku. ??
Vyzkoušeli jsme si různé velikonoční zvyky. Malovali vejce ?, připravovali těsto a pekli??, pozorovali, zda zasazené osení stihne vyrůst a bude mít tu správnou výšku ?, aby v něm malovaná vajíčka byla jako v postýlce ?. Zpívali jsme velikonoční koledy, ??vyzkoušeli dřevěná klepadla a řehtadla, která máme a radovali se z neobvyklých zvuků. ????‍??
Rozšířili si znalosti o průběhu svátků na Hané v programu Přišlo jaro do vsi v TYMY Holešov. Také jsme se dozvěděli různá tajemství a příběhy, které skrývá kostel sv. Anny poblíž zámku. ?
Byl to krásný a zajímavý čas.
Přejeme všem krásné a požehnané prožití posledního dne velikonočních svátků.❤️
 
 
Týden od 18. - 22.3.2024 Velikonoce jsou na dohled. ? ?
Pomalu začíná předvelikonoční týden, kterému se říká Svatý nebo Pašijový. Připravujeme se na jeho jednotlivé dny, jejich názvy, zvyky, na to, s čím je třeba děti blíže seznámit. Pokud se chcete dozvědět více, můžete zde: https://www.seznamzpravy.cz/.../velikonoce-dny-vyznam-146700 ?‍♂️?‍♀️?
Ve třídách bylo živo. Přípravy se rozeběhly plným proudem. Malovala se vejce, tvořily různé ozdoby a dekorace. ??
Začalo už i pečení. Někteří si sami zadělali těsto na perníková vejce, které si vyváleli, vykrojili, upekli a nazdobili. Jiní se připravují na pečení velikonočních beránků. ?????
Mimoto jsme zvládli výpravy do přírody, trénink atletiky, návštěvu zámecké kovárny s velikonočním programem, účast na pěvecké přehlídce dětí mateřských škol, kterou organizovalo SVŠ TYMY Holešov pod názvem Zpívá celá školka. ????
Píseň O čem se zpěvným ptáčkům zdává jsme zpívali i v MŠ, protože se nám hodně líbila. Můžete si ji zazpívat s námi: https://music.youtube.com/watch?v=HHvAEj6Za5Q . Třeba vás potěší tak, jako nás. ❤️?
 
 
Týden od 11. - 15.3.2024
Počátek jara se blíží a přestože jaro ještě oficiálně nezačalo, příroda i lidé nabírají na tempu. ??‍♀️?
Na zahrádkách je třeba odstranit vše, co by mohlo nové úrodě překážet. ??Připravit nářadí, vypěstovat si ze semínek přísady na záhony, než nadejde čas přesadit je ven. ???
Přesunujeme se z období klidu do období růstu. Přemýšlíme nad tím, co rostlinám v růstu pomáhá, jak a čím se vyživují. ??
Vypozorovali jsme, že hmyz, brouci a žížaly už opustili své podzemní obydlí. Zajímá nás, čím se živí a kde se ukrývají v teplé části roku. ???
Je toho hodně, co chceme poznat. ?‍♂️?‍♀️
Těší nás, že příroda nám nyní otevírá své brány a odkrývá svá tajemství.???
Pokud i vy rodiče ??‍♀️?‍?máte chuť a potřebu dozvědět se něco nového, například na téma výchovy a rozvoje svých dětí, přinášíme vám kontakt na webinář - přednášku velmi známé psycholožky PhDr. Lidmily Pekařové „Bezradný rodič aneb úskalí a nástrahy rodičovství".
Možnost přihlásit se a více informací najdete na odkazu: https://forms.gle/3mgbJMJkRnN7sj8A6
Vykročme přívětivými a milými jarními kroky na další cestu rokem 2024.
 
 
Týden od 4. – 8.3.2024??
Přestože astronomické jaro nastane až 21. 3., první část tohoto týdne byla „jarní“. Prožili jsme hezké chvíle na školní zahradě, naplánovali jsme výpravu do přírody. Zima nám svou tvář ale ještě ukázala.???
Týden to byl rozmanitý, tak jako počasí.
Hodnotili jsme své výsledky atletických tréninků – měřili jsme čas při překonávání překážek na dráze. Důležité je, že to všichni zvládli, všichni věděli, co mají dělat. ?‍♀️??‍♂️
Naše poznávání světa kolem nás jsme rozšířili o setkání s panem Dušanem Hanákem, který žil nějaký čas u indiánů v Severní Americe a dovede o jejich životě, zvyklostech, radostech i starostech krásně vyprávět. ??‍♀️?‍♂️
Dozvěděli jsme se, že na rodinné "týpí" bylo třeba sehnat kůži z 20 bizonů, že bizoní kůže byla materiálem, z kterého se vyráběla spousta potřeb i oblečení. Že v osadě platila pravidla, která museli všichni dodržovat. Vyslechli jsme si také několik krásných příběhů a pochopili jsme, že indiáni měli ke své zemi silný vztah, vážili si jí a ochraňovali ji.????
Také my jsme se tedy vypravili poznávat kousek země, na kterém žijeme a procítit svůj vztah k ní. Přestože se na nás počasí neusmívalo, užili jsme si a cítili se venku, v přírodě velmi dobře.??‍♀️?‍♂️ Myslíme, že to byl dobrý výkon, a že by z nás mohli vyrůst dobří ochránci.❤️
 
 
Týden od 26. 2. – 1.3.2024?
Přestože první březnový den se objevil v kalendáři až v pátek, jaro jako by viselo ve vzduchu už nějakou dobu. ???
Tak jsme začali s našimi polodenními výpravami do přírody. Zjistili jsme, že nejenže už kvetou sněženky, fialky, sedmikrásky a další kytičky – které všechny neznáme, ale že vykvétají i keře. ??
Zlatý déšť má nalité pupeny, jen jen se otevřít a rozvinout. Také hmyz se pobudil k životu. Žížaly, brouky i včely nebylo těžké objevit. ????
Tak snad to není příliš brzy a jaro prostě letos začalo o chvilku dřív.
Také na naší školní zahradě je moc dobře. ?‍♂️?‍♀️??‍♀️?‍♂️
Obhlížíme naše nadzemní zahrádky, plánujeme, co vysadíme a co předpěstujeme jako přísady. ?????
Vzpomínáme, kam jsme uložili na zimu zahradnické nářadíčko a potřeby.?????⏳
Zkrátka už je nejvyšší čas. Zahrádka se probouzí, brzy uspořádáme jarní slavnost.
 
 
 19. – 23. 2.2024⛅️
Máme za sebou týden jarních prázdnin a už se moc těšíme, až se zase všichni sejdeme. Děti i paní učitelky. ?‍♂️?‍♀️?‍♂️?
Bylo nás málo a vzpomínali jsme na ty, kteří zůstali doma a představovali jsme si, co asi naši kamarádi dělají. ??‍♀️
Ani my jsme nezaháleli. Tvořili jsme dál v keramické dílně pro naši Galerii v zahradě, glazovali vypálené výtvory pro jaro. ?
Povídali si a zamýšleli se nad tím, co to znamená ptáci stěhovaví a ptáci stálí. Proč se vlastně musí stěhovat. ????
Také o tom, že nedostatek hmyzu v teplých měsících přiměl některé ptáky přeorientovat se na rostlinnou stravu po celý rok. A čím to může být, že je nedostatek hmyzu. A jaký důsledek to může mít.
U takovýchto témat kupodivu všichni zvážní.????
Ale bylo i veselo, například při dramatizaci pohádky o Boudě budce.
Už se těšíme na pondělí.?????❤️ 
 
 
Týden od 12.2. - 16.2.2024 ?
Hlavní události tohoto týdne byly dvě. Náš dlouho očekávaný Masopustní bál, na který jsme se všichni už delší čas připravovali a také Hrátky s předškoláky, které pro nás se svými pedagogy připravili žáci 8. tříd I.ZŠ ??‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♀️
Masopustní radovánky započaly hned po ránu oblékáním masek, jejich úpravami i dotváření správného výrazu malováním. ???
Po svačince započalo představování masek a prožití si chůze po lavičce jako po červeném koberci, aby všichni statní dobře viděli. V praxi si tanečníci prožili vyhlášení volenky, společenské požádání o tanec i poděkování. ????‍♂️
Taneční kroky se dětem dařily, variace ve dvojicích, kruhu, řadách i kroutícím se hadu rozvířily taneční parkety ve třídách. Vše jsme si užili a řádně se zapotili. ?‍♀️??
Někde dokonce došlo i na ochutnávání masopustních dobrot, všichni jsme náš bál zakončili polední koblihovou hostinou.?
Hrátky s předškoláky zaplnily celou velkou tělocvičnu I. ZŠ. Účastnily se starší děti ze všech MŠ v Holešově. Bylo zde opravdu plno. A nejen dětí, ale také smíchu a radosti z pohybu.⛹️‍♀️?️‍♀️⚽️?
Vše bylo dobře promyšleno a organizováno a tak se děti rozdělené do skupin pod vedením starších kamarádů z 8. tříd stihly vystřídat na všech připravených stanovištích. Vyzkoušely dovednosti florbalu, fotbalu, házené, překážkové dráhy, slalom na koloběžkách a další aktivity.?‍♀️??‍♂️??‍♀️?
Odměnou za úsilí byla perníková medaile a diplom.
Těšíme se na zážitky, které na nás čekají v dalších týdnech.❤️
 
 
 
Masopust je tady ???
Podle tradice probíhají masopustní oslavy mezi svátkem Tří králů a popeleční středou. Poté má následovat 40 denní půst až do Velikonoc. V dnešní době se slaví Masopust tři dny před popeleční středou. ??
I my na naší MŠ budeme mít svůj Masopustní bál. ??
Seznámili jsme s významem tohoto slova a se společenskými zvyky, které k němu patří. ??
Jak se žádá o tanec, jak se úsměvem vyjádří souhlas, jak se za tanec poděkuje. Zatím jsme nacvičovali taneční kroky. Poskočný, přísunný, mazurkový. ?‍♀️?
V pondělí začneme zdobit školku, abychom si radovánky řádně užili. ????
Také se seznámíme s některými zvyky, které budou určitě překvapením. Ta zatím neprozradíme. ???
Děti doma prozatím s rodiči promýšleli masky. ???
Záleží na fantazii každého, jakou masku si vyrobí. Doufáme, že se objeví i některá z těch tradičních, které by neměly chybět.???
 
 
 
Týden od 29.1. - 2.2.2024?
A podařilo se. Tentokrát počasí neprotestovalo a v úterý ráno jsme se staršími dětmi vyrazili na Hostýn. Mladší zkoumali přírodu v okolí města. ????‍?
Protože bylo před svátky Hromnic, výzdoba v bazilice byla ještě částečně zachována. ?⛪️⭐️
Moc jsme si užili příležitosti podívat se do míst, kam se běžně nedostaneme. Vyšli jsme na kůr a pan varhaník nám ukázal, co všechno tento královský nástroj dovede. Chvílemi to vypadalo, že ukrývá hejno ptáčků – ozývalo se cvrlikání a kukání, taky krásné tóny vánočních koled a dalších skladeb. ?‍⬛?
Pro děti byla možnost si vlastnoručně hru na nástroj vyzkoušet, což si nikdo nenechal ujít. ??
Následoval výstup do věže s Hostýnskými zvony. Cesta to nebyla jednoduchá, úzké schodiště se vinulo stále vzhůru a bylo zakončeno schůdky připomínajícími žebřík, který bylo také nutno zvládnout, abychom se mohli usadit přímo pod zavěšenými zvony. Dozvěděli jsme se jejich jména i ladění, nejblíže na dosah jsme měli zvon sv. Jana Sarkandra, kterého jsme se mohli dotknout a vyzkoušet zvuk pomocí úderu kovového srdce o jeho hranu. ??‍♀️?‍♀️??‍♂️
Týden jsme zakončili Hromnicemi– svátkem naděje, příslibem nového začátku. Označují ústup zimy a oslavují záblesk Světla, které bylo prvně zahlédnuto během Zimního Slunovratu a nyní přichází již v plné síle, aby zanedlouho přineslo jaro.??
Podle tradice je prý v tyto dny otevřené nebe a do našeho světa proudí světlo, které nás očišťuje. Připravuje nás na nový cyklus života. Oslavuje jeho první příznaky. ?
Také my už se připravujeme. V keramické dílně se tvoří s novou chutí výrobky pro jaro v naší zahradě, začínáme přemýšlet, co potřebujeme na sázení semínek, z kterých si vypěstujeme přísady na naše záhony.. ???❤️
Sledujeme, co nám jde, v čem jsme pokročili, načínáme druhou polovinu našeho školního roku.
 
 
 Týden od 22. do 26. ledna 2024?‍♀️?
Již 2 týdny plánujeme výjezd na Hostýn s domluvenou prohlídkou baziliky, ⛪️?
Plány se nám hatily. Možnosti autobusové dopravy nebyly takové, jak jsme potřebovali my. Také počasí s celostátně nahlášenou ledovkou nás nenechávalo v klidu. ??
Ledovka nakonec na Hostýně opravdu byla a tudíž bylo dobře, že jsme tam nebyli my. ?‍♀️??‍♀️
Rozhodli jsme se nevzdávat a tak své plány o týden posouváme. Držte nám palce, ať už nám návštěva příští týden vyjde a přivezeme si neobvyklé zážitky a překvapení.??‍♀️??‍♂️
Držíme tedy svůj plán, ale ani jinak nezahálíme Ve třídách se stále posouváme ve svých schopnostech a dovednostech. ???
Hledáme si cestu mezi pomůckami smyslové výchovy, jazyka, matematiky, poznávání světa. Zjistili jsme, že ke všem je třeba mít dobře rozcvičené ruce, takže není nad aktivity pracovního života. Například u praní bývá opravdu veselo.?????
Také jsme testovali naše pohybové a atletické dovednosti. Měřili jsme slalomový běh na danou vzdálenost. ⛹️‍♀️⛹️‍♂️???
Protože máme pohyb opravdu rádi, využíváme všech příležitostí a radostí, které při tom prožíváme.?‍??‍???
 
 
 
15. – 19.1. 2024 ❄️?
Máme za sebou další zimní týden. Seznamujeme se se vším, co k zimnímu období roku patří. ☃️?
Mráz, sníh, studený vítr, zamrzlé kaluže. Přesto jsme rádi venku. ?‍???‍♀️?‍♂️Pozorujeme krmítka, do kterých sypeme pšenici a slunečnicová semínka. ?‍⬛??
Čekáme, kteří ptáci si najdou cestu na naši zahradu? Snažíme se zjistit, kteří u nás na zimu zůstali a kteří odletěli do příznivějších podmínek? Také víme, že některá zvířata zimu prospí a jiná se musí zvládnout každý den o sebe postarat. Jaké pelíšky si pro sebe připravili? ????
Co se děje nad zemí a co pod zemí? ????
Je mnoho zajímavého na zimním období. Máme oči i uši otevřené a jsme připraveni hledat poklady ve světě přírody. ??‍♀️?‍♂️??‍♂️
Ve školce pokračujeme s objevováním věcí ze světa umění, smyslového vnímání, jazyka, matematiky, i poznávání světa. ????♟
Taky zkoušíme pokusy se sněhem i ledem. Nechtělo se nám věřit, co se dá všechno najít v loužičce po kousku ledu. Asi mají dospělí pravdu, když říkají, že se sníh a led nemá jíst.?‍?????‍?
Těšíme se, co se ještě zajímavého dozvíme o zimě na naší krásné planetě Zemi.??
 
 
 
Týden od 8. – 12. 1.2024 ?
Cestičky nového roku se rozbíhají. Jedna nás stále spojuje s vánočními svátky. Zavedla nás do kostela Nanebevzetí p. Marie na našem holešovském náměstí. ⛪️?‍♀️??‍♂️
Nahlédli jsme do jeho tajemství, připomenuli si příběh zrození i tříkrálový, dozvěděli se, co všechno zde lidé nalézají. Známe nová slova jako křtitelnice, kazatelna, oltář. ???‍?
S průvodcem p. Karlem Bartoškem jsme nahlédli i do Černé kaple a seznámili se s jejím příběhem o hlubokém vztahu a lásce dvou lidí. Také jsme si prohlédli obraz o požáru města Holešova v dávných dobách a zjistili, že naše město byly tehdy jen domy kolem kostela a zámek. ??? Vše bylo obehnáno hradbami, za kterými byl hřbitov a pole. Déšť tehdy pomohl požár uhasit a naše město ochránit.?
Další cestička dovedla naše starší děti do Sokolovny procvičovat atletické dovednosti. Zjistili, že hod do dálky horním obloukem má svoje zákonitosti, které je třeba znát, aby náležitě vyšel. ?‍♂️⛹️‍♂️⛹️‍♀️
Rozběhly se i nové práce v keramické dílně, zkoušíme si nové náměty a techniky pro náš projekt Galerie v zahradě.??‍♂️?‍♀️
Ve třídách se začínáme seznamovat se zajímavostmi zimního ročního období a se zákonitostmi změn v přírodě v běhu času střídajících se měsíců.?⏳⏰?☃️
 
 
 
2. – 5. 1.2024 Týden Tříkrálový⭐️
Vítáme všechny v Nové roce 2024 a přejeme plnou náruč klidu, porozumění a lásky.?
Děkujeme rodičům za dárky na vánoční jarmark. ?Kromě radosti dětem, přinesl i velmi hezké finanční prostředky Spolku rodičů. Moc se těšíme, že se promění v zajímavé pomůcky pro děti.??‍♀️?
Vánoční svátky se chýlí k závěru. ???
Příběh o zrození a příchodu .Boží lásky na svět se pomalu uzavírá putováním Tří králů za hvězdou Betléskou. ?
Její poselství znělo: Narodilo se dítě. Zvláštní dítě. Královské dítě. Jeho sláva nebes se bude dotýkat. Krása lásky, která přišla na svět rozechvívá a naplňuje naše srdce dodnes.?❤️?
Vydáváme se na první cestičky roku 2024. ?
Jsme rozhodnuti těšit se ze všeho, s čím se setkáme. Výzvy měnit na příležitosti. Být tady a teď. ?‍♀️??‍♂️?‍♀️?
Držme se za ruce a mějme pevný krok.?????
 
 
 
 Sváteční pozdrav všem našim milým rodičům a přátelům.??
Vánoce jsou dobou nového počátku. Zrození světla, které vyhlížíme a potřebujeme. ?
Uvědomění si věčného života ve všech bytostech.
Je to doba setkávání rodin, blízkých lidí, oslava vzájemné lásky, soucitu, pochopení. ?‍??‍??‍??‍??‍??
Doba požehnání domova a rodu.?‍?‍?‍??‍?‍?
Přejeme všem, aby nám nový rok 2024 přinesl velkou míru vzájemné soudržnosti, laskavosti, vlídnosti a podpory. ??
Přinášíme fotogalerii našich posledních předvánočních dnů. Navštívili jsme se staršími dětmi zámek v Kroměříži a potěšili se adventní výstavou v jeho prostorách.
 
 
 
11. – 15. 12.2023 Třetí adventní týden?
Adventní období postupuje ke své závěrečné fázi. ??
Období očekávání, těšení se, vnitřní touhy po domově, bezpečí, světle. Právě v tomto čase máme velkou šanci je najít. Většinou už tušíme kde a dokážeme se schoulit do svého vlastního klidu a míru, hřejivé pohody s našimi blízkými nebo i se sebou samými.?‍??
Tyto pocity jsme si v uplynulém týdnu dostatečně prožili při společném adventním setkání. ??‍??
Prožili jsme si vánoční příběh o narození Ježíška. Krásu a kouzlo českých vánočních koled, posezení u slavnostních vánočních stolů, kde jsme si pochutnali na společně upečeném cukroví. ???
Vyzkoušeli jsme tradiční zvyky krájení jablíček, pouštění svíček po vodě v ořechových skořápkách. Cítili jsme vzájemnou blízkost při společně prociťovaných emocích, užili si tuto chvíli pohody, bezpečí a klidu.??‍♀️?‍♂️
Navštívili jsme adventní program v zámecké kovárně, kde na nás dýchla atmosféra dob minulých a toho, jak tehdy lidé vánoční čas prožívali.???‍?‍?‍?
S vánočním příběhem jsme zašli pozdravit děti i pedagogy do obou škol ve Smetanových sadech. Také tady jsme si společně prožili chvíli radosti, společně si zazpívali.?‍♂️??‍♀️?‍♂️??
Ve třídách posouváme adventní kalendáře, seznamujeme se se vším, co ke krásným vánočním svátkům patří. Čekáme, snažíme se zastavit, ztišit…???⏳
Přejeme nám všem, abychom se nehonili a nespěchali, abychom přišli tam, kde jsme doma – do svého vlastního srdce❤️❤️?
 
 
 
4. – 8.12.2023?
Mikulášské nadělování bylo nejdůležitějším zážitkem týdne. ?
Dobře jsme se připravili, popřemýšleli o tom, co asi bude napsáno v nebeské knize, kterou si Mikuláš s Andělem s sebou vždy nosí. Jestli se objeví také třetí postava, čertovská a co to pro nás bude znamenat? ?‍♂️?‍♀️?
Všichni jsme doufali, že mikulášská návštěva přinese dobré zprávy. Vždyť víme, že jsme se hodně snažili. Naučili jsme se nemyslet jen na sebe, ale taky na ostatní, připravit pro ně ovoce či zeleninu ke svačince, poskládat ubrousky k obědu, oprat prostírky…taky si pomáháme, když je třeba, naučili jsme se spoustu zajímavých věcí. Občas se nám něco nepodaří ...ale snad všechno dobře dopadne, říkali jsme si. ???‍??
Mikuláš s andělem se usmívali, z Nebeské knihy nám četli, co jsme všechno dokázali a co se nám daří. Popřáli nám, abychom zapracovali na těch ostatních věcech. Taky čert se usmíval. Zazpívali jsme si vánoční koledy a těšili se z dobrot, které jsme dostali.
Sněhová nadílka, která překvapivě zasypala zahradu i s kopečky přinesla zimní radosti. ❄️?☃️
Advent pokračuje a my se těšíme na vánoční setkání s rodiči příští týden. ??‍?‍?‍?
A ještě trocha moudra pro nás všechny. ❤️Z archivu myšlenek webu Novou cestou
"Cesta světem je cestou za světlem…⭐️?✨
A tak jako zapalujeme adventní svíčky, pamatujme i na to, abychom jako lidé rozsvěceli i sebe samé. Abychom měli odvahu posvítit světlem poznání do svých tmavých koutů, vcházeli do svých třináctých komnat s důvěrou a vírou, že pravda v nich ukrytá je osvobozující. Že je klíčem k uspořádanému, vyrovnanému životu.“
Krásné a klidné prožívání adventního času všem.??
 
 
 
Advent je tady! ?
Nastalo období rozsvěcování vánočních stromů a stromečků, světelné výzdoby, vzájemných setkávání, radostných sdělování zážitků a očekávání. ??✨
Všichni máme plné ruce práce, protože jsme pochopili, že i když nevíme, jak se to najednou stalo, vánoce už jsou za dveřmi. ⭐️
Je nejvyšší čas si řádně rozmyslet, co se dá ještě stihnout. Důležité je nepropadnout panice a zachovat si hezký prožitek. ?‍♂️?‍♀️
A tak to běží. Práce v keramické dílně vrcholí, přeměňujeme výzdobu školy na vánoční. Všichni jsme se spojili – učitelé, děti i rodiče, napřeli společné síly a napekli cukroví na vánoční setkání. ????Děti samostatně napekly mikulášské perníčky. Pro koho asi budou? ??‍??‍??
Starší děti vyrazily do TYMY Holešov na setkání s lidovými tradicemi a kulturou našeho kraje na rozhraní Hané a Valašska. Dozvěděli jsme se tajemství čtyř adventních svátků – Barbory, Mikuláše, Lucie a Štědrého dne. ??‍♂️?‍??‍♀️?‍♂️
Všechno se rychle rozbíhá, držme si palce, abychom stihli to, co jsme si předsevzali a prožili si adventní dobu klidně a radostně .?⭐️??❤️
 
 
 
Týden od 20. – 24. 11.2023 ⭐️?✨
Blížíme se k počátku adventní doby. Přípravy ve třídách již probíhají. Myslíme na to, pro koho všechno chceme připravit radost a malé překvapení a také na to, jak bychom chtěli tuto dobu předvánočního rozjímání prožít my sami. ??‍♀️?‍♂️
Zjistili jsme, že většina dětí pod pojmem vánoce vnímá miminko Ježíška s košem dárků. ???
Tak se snažíme alespoň ty starší přivést ke vzpomínce na křížovou cestu na Hostýně, kde se setkali s příběhem muže jménem Ježíš.?
Že podstatou všeho, co je na světě důležité, je láska. Že právě jedině skrze lásku se život stane věčným. Že láska je energie, síla, která se nemůže ztratit ani v celém vesmíru. ??
A tak vnímáme, jak jsme na tom ve vztahu k lásce my sami. ?‍♂️ Pociťujeme soucit s ostatními lidmi, rostlinami, živočichy? ?‍♂️
Vnímáme naši planetu jako celek, který zajišťuje všechny naše životní potřeby? ??
Vnímáme radost ze vzájemnosti ve společenství, ve kterém žijeme? Co uděláme, když někdo něco opravdu potřebuje? ?‍♂️?‍♀️
Jsou to krásná a hluboká témata, která se dají objevit pod pojmem láska. ❤️?
Setkali jsme se s lidmi z organizace NEPZ, kteří právě tyto myšlenky svou stálou prací na všech kontinentech naší planety Země naplňují. Děti shlédly videa a dozvěděly se informace o nejrůznějších živočiších a zvířatech. ?????
Také se nám podařilo shlédnout málo přístupné místo na holešovském zámku – most starý 400 let, ukrytý pod současným vjezdem, který je nejstarší svého typu na Moravě. ??
Přejeme všem klidné a požehnané prožívání času před adventního.⭐️?✨
 
 
Fotogalerie zde: https://www.ms-radost.cz/gallery2/detail/654
 
Týden od 13. - 17. 11. 2023 ??
Podzim postupuje, kapky deště smáčí stromy, které jsou stále ještě plné listí. ??Přesto se všechno v přírodě připravuje na blížící se zimu. ???
Také my máme plné ruce práce. ?‍♂️?‍♀️
V keramické dílně se naplno tvoří pro vánoční jarmark, ve třídách zpracováváme témata, která jsou pro nás důležitá. O procesech v přírodě, o tom, jaký vliv mají na nás, na naše zdraví. Co je důležité vědět o lidském těle, o soustavách, které zajišťují náš život. Dýchací, oběhová, nervový systém, trávicí a vylučovací. ???
Pomocí čeho získáváme představy o našem světě. Jaké smyslové orgány máme.. Hned si je také vyzkoušíme. . ????
Starší děti se setkávají v tělocvičně ve sportovních aktivitách – v Sokolovně na atletické přípravě a také v našem již tradičním cvičení v tělocvičně II. ZŠ. ?‍♀️⛹️‍♀️?‍♂️
Děti ze Studánky a Sluníček navštívili své kamarády v 1. třídách II.ZŠ a prožili si společnou vyučovací hodinu. ?????
Uvědomili jsme si, jak je důležité soustředit se k práci, vnímat pokyny paní učitelky. Rozumět tomu, co říká. My se o to ve třídách také snažíme, ale jsme rádi, že máme ještě půl roku čas, než přijde doba zápisu do 1. tříd také pro nás, nejstarší. ?‍♀️??‍♂️
Máme stále co objevovat, kolem je všude spousta zajímavých věcí. Mladší kamarádi usilovně pozorují, co a jak děláme, aby si to uchovali, až přijde jejich čas. ??‍??‍??
Těší nás prožívat společné radostné chvíle, hry, příběhy, z kterých se skládá náš čas, ⏰který se přeměňuje ve společný život.
Přitom poznáváme sami sebe. ❤️
 
 
 
6. – 10. 11. 2023 Měsíc listopad je v plném proudu.??
I když se tomu nechce věřit, kvapem se blíží adventní období. ?
I příroda přeci jen připouští, že listopad je měsíc padajícího listí. Ochlazuje se, nastupuje hlubší část podzimu. ??☔️
A tak vše běží plným proudem, školní rok je již řádně rozjetý. ??‍♀️Snažíme se, abychom stihli a uzavřeli všechno, co je třeba a mohli se věnovat tomu nejkrásnějšímu období v roce, příchodu adventního času.?‍♂️?‍♀️?‍♂️
Navštěvujeme 1. třídy na obou ZŠ ve Smetanových sadech, cvičíme v tělocvičně, připravujeme keramické výrobky na vánoční jarmark. Pokračujeme ve výpravách do okolí s batůžky na zádech. ?
Pozorovali jsme kácení velkého ořešáku, s kterým jsme se loučili již na slavnosti Zavírání zahrady. ?
V tomto týdnu jsme se věnovali jednomu ze svátků, který svou podstatou a náplní souzní s tématem adventu. ??⭐️
Svátek sv. Martina a jeho legenda, která vypráví o rytíři, jedoucímu z bitvy, a o projevu soucitu a milosrdenství, když se setkal s žebrákem choulícím se v roztrhaných cárech a třesoucím se zimou. Rozťal mečem svůj plášť a polovinu věnoval žebrákovi, aby se zahřál. Legenda dále praví, že po snu, který téže noci měl, už nechtěl dál bojovat jako válečný rytíř. ?⚔️?
Všichni zažíváme v životě radost i bolest a snažíme se zachovat si otevřené srdce vůči obojímu. ❤️
Rosteme jak skrze radost, tak skrze bolest. Právě to znamená být skutečně člověkem. ?‍♀️??‍???‍♂️?‍♂️
Uvědomění si hlubin našeho vnitřního vnímání a jejich přijetí je pokladem adventního času.??
 
 
 
Dušičkový týden - 30.10. - 3.11. 2023???
Zabývali jsme se tématem přirozenosti změn, které nás po celý život provází, jak v našich životech, tak v přírodních dějích kolem nás. I to, co se zdá bolestné, je vlastně jedinečné a můžeme být šťastní, že jsme spolu prožili třeba i krátký čas. ❤️
Také jsme zahájili atletickou přípravu starších dětí v Sokolovně Holešov. Těšíme se, co všechno si vyzkoušíme.?‍♂️⛹️‍♀️
Celý týden jsme se těšili na hlavní událost, na výpravu na Rusavu, do Hostýnských vrchů.????
Podzimní výstup na Pardus patří k oblíbeným tradicím . Turistika, která prověří síly, zdatnost a vytrvalost všech. ?‍♀️??‍♂️
Z vrcholu Pardusu je vidět širé okolí – údolí i další vrcholy Hostýnských vrchů. Vyjíždíme vždy autobusem na konec obce Rusava, na Ráztoku, odkud se od zastávky „U mostu“ vydáváme na stanovenou trasu. ?‍♂️?‍♀️?‍?
Mladší děti jdou kratší cestou, která je pro ně zvládnutelná. ??
Ti, kteří jsou schopni výstupu, vyrazí přímo vzhůru po turistických značkách ke stanovenému cíli. ?
Letos foukal už od rána vítr. Občas jsme viděli, jak se z oblohy snášelo listí a děti vesele volaly, že sněží listí. ??
Místy nás to poponášelo. Cesta byla krásná. Barvící se příroda, plná klidu ukončujících se přírodních procesů odrážela dušičkový čas a byla oázou, v které nám bylo dobře. ?‍♂️?‍??‍♂️
Pozorovali jsme poslední květiny, ?nalézali houby, ?které někteří ukryli do baťůžků, sbírali listy stromů, které u nás nejsou úplně obvyklé, prohlíželi si kůru s cestičkami a otvory od různých živočichů. ???
Výstup, i s nezbytnou přestávkou na dobroty z batůžků, jsme zvládli ani ne za jednu hodinu, což byl dobrý čas. ⏰
Užili jsme si i radostí na samotném vrcholu – děti našly schovávačky z větví, nejstarší buk tohoto prostoru obehnaný hradbou z kamínků, kterou tam lidé staví. ???
Cesta dolů byla rychlá a máme na co vzpomínat a těšit se na další turistiku, od které nás neodradí ani blížící se zima.
Vždy přeci záleží na tom, jak dobře jsme připravení.?‍♂️?‍♀️??‍♂️?‍♀️?
 
 
 
Týden 23. - 27.10. 2023
Pomalu ale jistě se ochlazuje, přichází období dušiček. období hlubšího podzimu. ⛅️??☂️?
Zastavujeme se, vzpomínáme na své předky, děkujeme za moudrost, kterou nám tím, co se jim podařilo i nepodařilo předali. Snažíme se uctít ty, kteří tu byli před námi a díky nimž jsme nyní tam, kde jsme. Uvědomujeme si ten věčný pohyb a koloběh celého vesmíru. ????
Víme, že nastává čas, kdy listí opustí větve, na kterých vyrostlo a podlehne zániku. Větve zůstanou holé a budou v klidu vyčkávat příští začátek nového cyklu růstu a úrody. ??
Je to období, kdy se tak jako příroda můžeme ponořit do ticha a klidu uvnitř sebe sama. ?‍♂️?‍♀️
Obracíme se dovnitř, uvědomujeme si své vztahy, lidi kolem sebe, které máme rádi, řešíme to, co se uvnitř našich společenství děje.
I když je někdo jiný, jinak vypadá nebo jeho tělo funguje jinak než naše, je stejný jako ostatní. Chce mít radost, kamarády, cítit se dobře. ?‍♀️??‍♂️?
Také významné události v našich osobních životech zasahují svým způsobem všechny kolem a je krásné dát si to najevo. ❤️
Pocit vzájemné sounáležitosti, bezpečí a pochopení je silným faktorem, motivací a myslíme si i podmínkou pro?‍♀️??‍♂️??‍♀️?‍♂️ chuť a vůli objevovat nové věci, učit se.
Společně prožitá radost přináší velkou sílu. Ponořme se do tajů života, které se kolem nás odehrávají, abychom se později vynořili s novou chutí, novými nápady, projekty a aktivitami ku prospěch všech .?‍?‍?‍?❤️???
 
 
 16. – 20.10.2023 Týden padajícího listí???
Zpracováváme plody, které se urodily na našich zahrádkách. Protože jsme vypěstovali nejvíce mrkve, pekl se mrkvový koláč a vařila mrkvová polévka. Uplatnily se v ní i naše brambory a ještě nám zbylo. ????
Někteří si užili pohádku O veliké řepě. která svým námětem přesně zapadá do období sklizně úrody ze zahrádek a polí.??
V tomto týdnu jsme poprvé uviděli, jak se ze stromů snáší déšť zlatavých listů, které ve větru poletovaly sem a tam. ??
Tato známka opravdového podzimu nám udělala radost. ??‍?
Listy, které se barvily a usychaly, voněly nezaměnitelnou podzimní vůní. ???
Bavilo nás je chytat, zametat a přemisťovat do košů a pytlů.?‍♀️????
V tomto týdnu k nám přijeli na návštěvu sokolníci s dravými ptáky. Dozvěděli jsme se od nich zajímavosti z života těchto krásných tvorů. ???‍♀️
Kde žijí, čím se živí, co ke svému životu potřebují. Pozorovali jsme jejich tichý let s přesným přistáním. S některými se můžeme setkat i v našich krajích, jiné u nás uvidět nemůžeme. ???
Počasí přálo i našim polodenním výpravám. Zatím stále prověřujeme, kam jsme společně schopni dojít, cíle volíme blízké. ?‍♀️??‍♂️?‍♂️?
Americký park se svým kopcovitým terénem nabízí zajímavé prožitky. Kaštanová alej u letiště byla plná kaštanů, které jsme si na jejím konci uschovali, abychom měli volné ruce a nohy pro výběh na val u průmyslové zóny. Odměnou byl krásný rozhled na celou oblast.????‍????‍?
Všem přejeme krásné podzimní dny.❤️
 
 
 9. – 13.10.2023 Týden silných zážitků. ???
Na tento týden se všichni velmi těšili. Slavnost Zavírání zahrady i příprava na ni patří k nejsilnějším zážitkům a tradicím v průběhu roku na naší škole. ???
Hejkal, víly a Moudrý muž nás provedli kouzelnou cestou až do bodu, kdy bylo nutno pronést Uspávanku pro zahradu, aby si v období prodlužující se tmy, chladu a vegetačního klidu odpočinula a nabrala síly do nového plodivého období. ???
Bylo třeba sklidit vše, co jsme na zahrádkách v době léta napěstovali, urovnat půdu, poděkovat přírodě za všechny dary, které nám poskytla. ???
Vidět naši zahradu při stmívání ve světle svíček je vždy krásné, podaří se pouze jednou v roce. ?
Dojala nás zpráva, že se musíme rozloučit s jedním z velkých ořechů, které nám v létě přináší chladivý stín a na podzm plody, které tak rádi sbíráme. I když se počtem let jeho věk ještě nenaplnil, prosychá a bude se kácet. ???
Uvědomili jsme si, že loučení není nikdy jednoduché.?
Děkujeme rodičům za podporu této tradiční akce a všem, kteří nám pomáhali - vílám z II. ZŠ v Holešově i tanečního oboru ZUŠ Holešov.
❤️❤️
 
 
 
 
Týden od 2. – 6. října 2023 – Týden babího léta.
Přestože se připravujeme na slavnost Zavírání zahrady, která se koná vždy uprostřed barevného podzimního času – tentokrát jakoby se léto nemohlo nasytit své vlády. 
Listy stále ještě nehýří barvami, počasí je spíše letní než podzimní. Plody přírody však dozrávají, ze zahrádek a polí se sklízí úroda. Pozorujeme, vnímáme všemi smysly, zpracováváme to, co máme k dispozici. Tento týden se v některých třídách vařil jablečný kompot. 
Děti podnikly své první polodenní výpravy –do parků našeho města, do zámecké obory.
Cestou jsme procházeli nejstarší a nejpůvodnější částí – náměstím Dr. E. Beneše, kolem kostela Nanebevzetí p. Marie. 
Toto místo bylo původně obehnané hradbami, za nimiž byla pole a hřbitov. Co všechno se od té doby změnilo. 
Prohlíželi jsme si znak města Holešova umístěný nad klenbou vstupu na náměstí sv. Anny, kde se ukrývají další památky. Těšíme se, co si všechno prohlédneme a co nového se dozvíme. 
V zámecké zahradě bylo krásně. Pozorovali jsme koruny stromů a keřů, hledali v nich tvary geometrie, sbírali kaštany.
Zdobíme prostředí školy barevnými plody a těšíme se na čtvrtek na zahájení naší tradiční slavnosti Zavírání zahrady. Zahájení posunujeme na 17 hodin !!!
Srdečně zveme všechny rodiče.
 
 
 
Týden 25. – 29.9. 2023
Končíme první měsíc školního roku 2023/24.
Většina nových dětí se již přizpůsobila novému prostředí a podmínkám, a tak jsme se rozhodli, že je čas zvládnout první výjezd ze školky – dopolední návštěvu sv. Hostýna. 
Ve čtvrtek jsme nasedli do dvou autobusů a odjeli. Na oblíbeném vrchu nás přivítalo krásné počasí. Teplo jako v letní dny, slunce zářilo na modré obloze, žádná rosa ani ranní mlha. 
Čerpali jsme ze svých znalostí historie, hostýnské pověsti o záchraně místních obyvatel před tatarskými vojsky, o kulturních a uměleckých památkách, které se zde nalézají. Potěšilo nás, že děti dokázaly zvládnout návštěvu baziliky a chovaly se společensky tak dobře, že nikoho nerušily ani při probíhající mši. Zvuk zvonů, varhan a zpěv písní byl krásnou kulisou.
Prošli jsme křížovou cestou, obdivovali různé druhy uměleckého zpracování, připomenuli si příběh, který nám předkládá. 
Vánoce se blíží a vždy jsme chtěli, aby si děti uvědomily souvislosti v příběhu o narození a odchodu toho, komu v adventním čase říkají „Ježíšek“. 
Větrná elektrárna a výhled z ochozu u rozhledny do okolního kraje celé naše hostýnské putování uzavřely. Výsledek byl výborný. Příběhy jsou pro děti nosným prostředkem poznávání světa. 
Ověřili jsme si, že se můžeme vydat na opravdové cestičky školním rokem. Nejbližší příběh, který na nás čeká je o zrání, úrodě a završení cyklu tvoření. 
Prožijeme slavnost sklizně úrody. Setkáme se s bytostmi naší zahrady, které ji provází ve všech ročních obdobích. Připravujeme se a těšíme. 
Zveme rodiče ve čtvrtek 12. 10. v podvečer na tradiční slavnost Zavírání zahrady.
 
 
 
Týden 18. – 22.9.2023 
Užili jsme si poslední letní týden a v sobotu s podzimní rovnodenností nastal podzim. 
Dny se budou zkracovat, stmívat se bude stále dřív. Vstupujeme pomalu do tmavé části roku . 
Příroda se bude odívat do barevného hávu, připravena odevzdat své plody jako dar. Jako završení a oslavu svého vlastního úsilí. Bude to krásná podívaná, než se vše sklidí a uloží. 
Stromy a zahrady pak ztratí svou barevnou krásu a s hlubokým podzimem se vše připraví k zimnímu spánku. 
Také my pozorujeme a dokončujeme, co jsme v běhu roku započali a přivedli k rozkvětu. 
Máme příležitost zhodnotit své úsilí, čas na vytvoření vizí a jasných záměrů do dalšího období. Počátek školního roku jako by souvisel s děním v přírodě kolem nás. Doplnili jsme prostředí pro děti o další pomůcky a příležitosti zvládnout něco nového. Pozorujeme a jemně upravujeme své původní záměry. Snaha je, aby vše souviselo co nejvíc se skutečným životem. Aby připravené aktivity měly smysl a prostě bylo třeba je udělat.
A tak se nám pomalu, ale jistě daří překonávat prvotní překážky. Začlenit nové děti do kolektivu, který již ví, o co jde. Postupně se rozjíždět školním rokem. 
Příští týden si pojedeme pro krásnou a silnou energii na vrch Hostýn, dominantu našeho kraje. Věříme, že si energii radosti, tvořivosti a pracovitosti přivezeme v míře vrchovaté.
 
 
 
Týden od 11. - 15.9.2023
Září se rozběhlo, počasí je stále letní a ve třídách pomalu, ale jistě nastává klid a rozbíhají se činnosti podle řádu a Montessori principů. 
U starších dětí sklízíme, co jsme v minulém roce zaseli a připravovali, dokážou už spoustu věcí a těší se na další. 
Nové děti se pomalu smiřují se změnou, která nastala s vykročením z domova do školky a společně zakládáme vše od počátku.
Jak a kdy si myjeme ruce, co to znamená mít své věci v pořádku, jak se přenáší židlička, proč a jak se používá kobereček.
Cvičíme dovednost ho rozbalit a stočit zpět. Ukazujeme si zdvořilostní lekce – třeba jak o něco požádat, jak sdělit, že mi je něco nepříjemné. Jak si ochránit vlastní prostor, jak se zeptat, když chci s druhým spolupracovat. 
Zkoušíme cvičení ticha, učíme se počkat a nechtít všechno hned. Dostáváme se pomalu do pravidel, bez kterých nemůže žádné společenství, ani to naše, fungovat.
Venku pozorujeme rostliny, které jsme na jaře zaseli a úrodu, kterou budeme brzy sklízet.
Je toho hodně, cestička školním rokem se rozbíhá. Moc se těšíme, co nám přinese a kam všude nás zavede.
 
 
Zahájili jsme nový školní rok.
Sešli jsme se ve svých třídách a zjišťujeme, co všechno se změnilo. Naši nejzkušenější kamarádi odešli a nastoupili do prvních tříd na ZŠ. Držíme jim palce, aft se jim dobře daří a vzpomínáme na společné zážitky.
Nejdůležitějším pro nás všechny teď je pomoci novým dětem zvládnout důležitý krok, který udělali, když vyšli z domova a nastoupili do školky. 
Pomoci jim najít si své místo ve třídě, zvyknout si na to, že věci jsou jinak, než byli doma zvyklí. Pochopit, jak to ve třídě chodí, co, kde a jak se dělá a že je důležité dodržovat pravidla. 
Není to pro ně jednoduché. Musejí zvládnout odloučit se od rodičů, začít se o sebe starat. Nachystat si svačinu, vyznat se ve své skříňce, umět si převrátit a poskládat věci. 
Při obědě použít příbor. Ještě, že jsou v každé třídě kamarádi, kteří pomohou a poradí. 
Vykročili jsme na cestu novým školním rokem.
Těšíme se, co všechno nám přinese.